מבצע סבתא

מבצע סבתא – פרויקט התנדבות להקמת חווה לגידול צמחי תבלין במרכז יום לקשיש

אתחיל מסיפור אישי על הרעיון למבצע סבתא הפרטי שלי, סבתא שלי נפטרה באופן מפתיע לפני 5 חודשיים מהתקף לב. בחודש יולי 2009.  בת 81 הייתה במותה, אישה עצמאית, צנועה ומלאת שמחת חיים ורוח התנדבות ונתינה. המוות שלה היה פתאומי מאחר והייתה אישה לרוב בריאה ומאוד עצמאית , אבל זהו דרכו של עולם. אנשים מתים ואחרים נולדים. הזיכרון שלהם נמצא איתנו כל הזמן.

סבתא הייתה נוהגת  ללכת מספר פעמיים בשבוע למפגשים חברתיים במרכז יום  ביהוד, שם הייתה נפגשת עם חברות למשחקי דומינו וכל מיני הימורים בעשרות אגורות.

וכך נולד מבצע סבתא– החלטתי להקים חווה  גידול לצמחי תבלין ומרפא בגינת מרכז יום לקשיש ביהוד. נגדל בעציצים, באדניות, באדמה. הקשישים יוכלו להיות שותפי פעילים בכל הפרויקט, משלב הזריעה דרך הטיפול השוטף בגידול בשתילים, כמובן חייבים לראות גם את הערך הטיפולי שבדבר, החיבור לאדמה, לזרוע זרעים שמהם צומחים פרחים, בשביל הקשישים יש למה לקום בבוקר.

סבתא וסבא שלי שניהם ניצולי שואה, אנשים צנועים וחמודים שזיכרונם מלווה אותי כל הזמן ברגעי הקשים אני נזכר בהם ורואה את החיוביות והפשטות ומקבל פרופורציות על החיים.

בגינתם הפרטים נהגו לגדל שתילים וצמחים מכל סוג. סבא אהב לקחת בקבוקים ריקים למלא מים בתוכם ולהצמיח שורשים מענפים שהיה מוצא , וכך נוצרה גינה שופעת מלאת חיים וצבע.

במרכז ישנה מחלקת אומנות עם מדריכה לאומנות שמעבירה שיעורי יצירה, בכל בוקר החדר מלא באנשים שעסוקים ביצירה ואומנות, הרעיון הוא לגייס את כל כישרונות  המקום לטובת הפרויקט, לדוגמא מחלקת האומנות , תדאג להכין יצירות מעיסות נייר צבעוניות בצורות שונות , שיקשטו את האדניות והעציצים לפני מכירתם ביריד.

יריד אורגני– בכוונתי ליצור אחת לחודשיים מכירה בימי שישי של התוצרת האורגנית שגדלה במרכז, צמחי תבלין, צמחי מרפא, וירקות. הרעיון ליריד הוא  לקרב תושבים אל הקשישים , להיחשף אל עולמם, לרכוש ממעשה ידיהם ולהעניק תשומת לב לעבודה שלהם.

כל ההכנסות מהיריד יהיו לטובת רווחתם של הקשישים במרכז. ביריד ימכרו אדניות ועציצים מקושטים בעיסות נייר צבעוניות, ובתוכם צמחי תבלין. מתנה מיוחדת ומקורית  לכל אירוע.

מבצע סבתא- בא לחבר אותנו אל הטבע, אל האדמה. אל הפשטות שביצירה. בפרויקט ישולבו גם תלמידי בתי הספר בעיר, לפרויקטים מיוחדים, בתיאום עם מנהלי בתי הספר. בדגש על תלמידי החינוך המיוחד שגם עבורם החיבור לאדמה הוא חשוב, בנוסף ישולבו מתנדבים לעזרה בתחום הגינון ברחבי המרכז ובטיפול השוטף.

הפרויקט יוצא לדרך, אני זורע את הזרע הראשון ומהדהד אותו אל היקום, הוא טעון באנרגיה טובה , אני יודע שיש שפע גדול, יש מסביבי את הכל וצריך רק לבקש, אז אם יש בגינה שלכם או אנשים שאתם מכירים שיש להם בחצר ציוד לחקלאות שיושב מוזנח , הנה הזדמנות לתרום אותו למען מטרה טובה.